مشاوره و راهنمایی :02166397082 - 09373817111

شرایط  و روند دریافت حکم تخلیه ( فوری) ،تمدید اجاره در دوران کرونا
افسانه هادی پور

اجاره

شرایط و روند دریافت حکم تخلیه ( فوری) ،تمدید اجاره در دوران کرونا

در قانون به فردی که مالک خانه باشد (موجر)و فردی که ملک را از موجر اجاره مینماید (مستاجر)  و ملک مورد اجاره را (عین مستاجره) مینامند. همچنین قرارداد بین موجر و مستاجر قرارداد اجاره نامیده می شود، که رعایت مفاد آن از سوی هر دو طرف الزامی است. یکی از مهمترین دعاوی مربوط به ملک با توجه به وضعیت اقتصادی کنونی تخلیه میباشد. وقتی که میان موجر و مستاجر قراردادی منعقد میگردد عدم رعایت بندهای مذکور در قرارداد راهی جز شکایت و خواست عذر مستاجر جهت تخلیه منزل(حکم تخلیه) را برای موجر باقی نمیگذارد.

 دریافت و عودت مبلغ رهن :

مبلغ رهن وجهی است که بابت اجاره عین مستاجره از طرف مستاجر به موجر پرداخت میشود و در زمان تخلیه باید عودت گردد .در صورتیکه مبالغی به عنوان اجاره بها و قبوض آب و برق و یا شارژ ساختمان در زمان سکونت مستاجر باقی مانده باشد پس از شکایت موجر در این خصوص نیز قبل از پرداخت مبلغ رهن این مبالغ کسر میگردد.

درخواست حکم تخلیه :

در مدتی که ملک در اجاره میباشد با رعایت مفاد قرارداد مشکلی به وجود نمی آید ولی عدم رعایت این مفاد از جانب مستاجر باعث میشود که موجر تصمیم به طرح دعوی حقوقی با عنوان حکم تخلیه نماید. قرارداد فی ما بین یک قرارداد موقتی است که زمان آن بسته به توافق موجر و مستاجر دارد و پس از اتمام مدت هیچ اعتباری نخواهد داشت.

در چه مواردی حکم تخلیه صادر میشود :

  1. زمانیکه مدت اجاره در قرارداد به اتمام رسیده ولی مستاجر از تخلیه مورد اجاره سر باز میزند و در ملک باقی مانده.
  2. 3 ماه از موعد پرداخت اجاره بها گذشته باشد و مستاجر هیچ مبلغی از بابت اجاره پرداخت ننموده باشد.
  3. مستاجر ملک مورد اجاره را جهت امور غیر مشروع استفاده نماید.
  4. ملکی که مورد اجاره میباشد توسط مستاجر به شخص دیگری اجاره داده میشود در صورتی که این حق برای مستاجر در قرارداد اجاره ذکر نگردیده باشد.

نحوه اقدام برای حکم تخلیه در قرارداد های رسمی و غیر رسمی :

قرارداد ممکن است به صورت رسمی و غیر رسمی باشد اگر قرارداد رسمی باشد و مستاجر از رعایت آن پرهیز نماید  موجر میتواند با مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک حکم تخلیه مستاجر را درخواست نموده و با مراجعه به دفتر اسناد رسمی که قرارداد اجاره در آن بسته شده درخواست صدور اجرائیه و تخلیه عین مستاجره را نماید.در صورتیکه قرارداد اجاره بصورت غیر رسمی باشد موجر می بایست دعوی حقوقی مطرح نماید.

مرجع رسیدگی به این دعاوی و روند رسیدگی به آن :

رسیدگی به دعوای صدور حکم تخلیه در صلاحیت شورای حل اختلاف می باشد . موجر می بایست جهت طرح دعوای حقوقی به شورای حل اختلافی که مورد اجاره در آن محدوده واقع گردیده مراجعه نماید .

پس از صدور دادنامه حکم تخلیه و سپری شدن مدت اعتراض ، موجر تقاضای صدور اجرائیه می نماید و پس از صدور اجرائیه  مجددا 10 روز مهلت اعتراض داده می شود.در صورتی که اعتراضی صورت نگیرد تخلیه ملک توسط دادورز اجرای احکام و یا کلانتری محل صورت می گیرد.

قرارداد اجاره در دوران کرونا :

نظر به فراگیری بیماری کرونا در سرتاسرکشور و تورم بالای اقتصادی و پیرو آن بالارفتن بدون معیار و نامشخص ارزش املاک میزان ودیعه مسکن نیز به تبع افزایش چشم گیری داشته و این مهم یکی از دغدغه های مستاجرین‌‌ می باشد.

شرایط تمدیدقرارداد اجاره در شرایط بیماری کرونا :

  • مستاجر در دوره قرارداد اجاره به تمامی تعهدات خود عمل‌نموده و موجبات تضییع حقوق موجر را فراهم ننموده باشد.
  • مستاجر با افزایش نرخ مبلغ اجاره بها موافقت نماید. (حداکثر افزایش نرخ اجاره بها درتهران تا ۲۵٪ می باشد.در‌کلان شهر ها (مشهد،تبریز،اصفهان،شیراز،کرج،اهواز ،قم ،کرمانشاه، تا۲۰٪مبلغ اجاره بها) در سایر شهرها تا ۱۵٪)
  • املاک مورد اجاره در زمان تمدید قرارداد در صورتی که‌مورد انتقال رسمی و قطعی قرار گرفت مستاجر می بایست ظرف مدت ۲ ماه از تاریخ سند رسمی نسبت به تخلیه و تحویل اقدام نماید.

برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه گرفتن حکم تخلیه مستاجر  و مشاوره حضوری و یا اعطای وکالت با گروه مشاورین مجموعه  تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گزاری در:
نظرات

3 دیدگاه دربارهٔ «شرایط و روند دریافت حکم تخلیه ( فوری) ،تمدید اجاره در دوران کرونا»

رضا گفت:

اگر یک قرارداد برای رهن خانه منعقد کرده باشیم و بیعانه ای پرداخت کرده باشیم و به هردلیل پشیمان شویم میتونیم بیعانمونو پس بگیریم ؟

یوسف گفت:

مطالب وب سایت خیلی خوب و راه گشا هستن

ناشناس گفت:

سلام بسیار راهگشا بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.