مشاوره و راهنمایی :02166397082 - 09373817111

تخلفات مرتبط با کمسیون ماده ۱۰۰ شهرداری و روند رسیدگی به آن
سید علیرضا طباطبایی

شهرداری

تخلفات مرتبط با کمسیون ماده ۱۰۰ شهرداری و روند رسیدگی به آن

تعیین وقت  مشاوره حضوری  در دفاتر موسسه کارپردازان واقع در یافت اباد و اسلامشهر  در سریعترین زمان و با بهترین وکلای با سابقه در امور ملکی و شهرداری(کمیسیون ماده 100 شهرداری و …)

02166397082
09373817111

اصلا کمیسیون ماده 100 شهرداری یعنی چه ؟؟

درابتدا بگذارید مشخص کنیم کمیسیون ماده 100 شهرداری در چه موضوعی میباشد.کمیسیون ماده 100 شهرداری مربوط به تخلفات ساختمانی میشود. در این صورت اگر شخصی در امر ساختمان سازی مرتکب تخلفی شود این تخلف بر اساس کمیسیون ماده 100 مورد رسیدگی و بررسی قرار میگیرد. پس در اصل وظیفه ی کمیسیون ماده 100 شهرداری ، رسیدگی به تخلفات ساختمانی  میباشد.

در صورتی که پرونده شما به کمسیون ماده ۱۰۰ ارجاع داده شده و اطلاعات لازم در مورد اقدامات مورد نیاز را ندارید میتوانید با تماس به دفاتر موسسه کارپردازان به صورت جامع توسط وکلای با سابقه و خبره در این امر مشاوره و راهنمایی شوید.

02166397082
09373817111

در گذشته اگه  فردی  بدون جواز ساخت و سازی انجام میداد یا ضوابط ایمنی و شهرسازی رو رعایت نمیکرد این فعالیت جرم محسوب میشد و پرونده در دادگاه کیفری مورد بررسی قرار میگرفت .در نهایت شخص بابت این کارغیر قانونی یا به حبس محکوم میشد یا باید جریمه نقدی پرداخت میکرد . اما امروزه برای رسیدگی به این موضوع کمیسیون ماده 100 شهرداری تعریف شده که تمام تخلفاتی که تحت نظر شهرداری میباشد طبق این ماده به آن رسیدگی میشود .

روند برخورد شهرداری با ساخت و ساز های غیر قانونی :

با توجه به این ماده اگر شخصی به صورت غیر قانونی و بدون جواز اقدام به ساخت و ساز نماید ، شهرداری حق تخریب  یا جریمه مستقیم فرد خاطی را نداشته و صرفا میتواند اقدام به توقف ساخت و ساز نموده و پرونده را به کمسیون ماده ۱۰۰ ارجاع نماید تا در ارتباط با آن تصمیم گیری شود.

افرادی که به هر دلیل پروندشان به کمسیون ماده ۱۰۰ ارجاع داده شده و یا دعاوی مرتبط با شهرداری دارند میتوانند با مراجعه به دفاتر موسسه کارپردازان در یافت اباد و اسلامشهر نسبت به دادن وکالت و دریافت مشاوره تخصصی در این امور زیر نظر وکلای مطرح و با تجربه اقدام نمایند. شما میتوانید با دادن لایحه مناسب نقش تعیین کننده در تصمیم کمسیون  در ارتباط با پرونده خود ایفا نمایید.

اعضای کمیسیون چه کسانی میباشند؟

جلسات کمسیون ماده ۱۰۰ تشکیل شده از :  نماینده وزارت کشور –نماینده شورای اسلامی شهر – نماینده دادگستری و نماینده شهرداری که اجازه حق رای نداشته و صرفا به توضیح موضوع میپردازد.

نحوه رسیدگی در کمیسیون ماده 100 شهرداری :

کمیسیون ماده 100 خود از 2 کمیسیون تشکیل شده : کمیسیون بدوی و کمیسیون تجدید نظر

ابتدا  پرونده در کمیسیون بدوی مطرح شده و با حضور اعضا که در بالاتر بدان اشاره شد تشکیل میشود.در این کمسیون فرد ذینفع میتواند لایحه ایی در باب دفاعیات و توضیحات را به کمسیون ارائه نماید.در طول کمسیون نماینده شهرداری به توضیح پرونده پرداخته و اعضا با توجه به توضیحات مطرح شده و لایحه ارائه شده توسط فرد به تصمیم گیری در مورد پرونده میپردازند. تصمیمات گرفته شده در کمسیون بدوی ظرف ۱۰ روز از تاریخ صدور رای قابل اعتراض در کمسیون تجدید نظر بوده و رای کمسیون تجدید نظر نهایی و لازم الاجرا میباشد.

انواع حکم صادر شده در کمسیون ماده ۱۰۰ :

تخریب  :

حکم تخریب مستفاد از صدور تبصره یک ماده 100 ق. ش در صورتی صادر می شود که مخالف اصول شهرسازی، فنی و بهداشتی باشد .

اخذ جریمه  :

مستفاد از تبصره 4 ماده 100 ق .ش در صورتی که اصول فنی ، بهداشتی و شهرسازی رعایت شده باشد . در این صورت کمسیون می تواند با صدور رای بر اخذ جریمه به ازاء هر متر مربع بنای بدون مجوز به میزان یک دهم ارزش معاملاتی ساختمان یا یک پنجم ارزش سرقفلی ساختمان در صورتی که ساختمان ارزش سرقفلی داشته باشد از ذینفع نماید.

تصمیمات کمسیون ماده ۱۰۰ در مورد تخلف تراکم اضافی :

تخلف تراکم اضافی که عبارت است از اضافه بنا زائد بر مساحت زیر بنای مندرج در پروانه ساختمانی از سوی مالک ، یکی دیگر از انواع تخلفات داخل در صلاحیت کمسیون ماده 100 قانون شهرداری می باشد . کمسیون در مورد این نوع از تخلف دو نوع حکم می تواند صادر کند که عبارت است از :

تخریب :

الف – در صورتی که رعایت اصول فنی شهرسازی و بهداشتی نشده باشد .

ب – در صورتی کمسیون حکم به پرداخت جریمه دهد و ذینفع از پرداخت جریمه « پس از تقاضای شهرداری مبنی بر وصول جریمه از ذی نفع » خود داری کند .
در این دو مورد کمیسیون مکلف به صدور حکم تخریب می باشد

رای به اخذ جریمه :

کمسیون می تواند در صورت عدم ضرورت قطع اضافه بنا ، رای به اخذ جریمه علیه ذینفع بدهد .

چه پرونده هایی به کمیسیون ماده 100 شهرداری مربوط میشوند ؟

1-ساخت و ساز بدون جواز

2-تغییر کاربری غیر مجاز

3-محکم نبودن ساختمان و عدم رعایت ایمنی و بهداشتی در احداث ساختمان

4-تجاوز به معابر شهر

دفاتر حقوقی کارپردازان با داشتن تیمی از وکلا با تجربه در تمامی دفاتر خود اعم از یافت اباد و اسلاشهر در امور مرتبط با ملکی ،‌ کمسیون ماده ۱۰۰ و شهرداری اماده قبول وکالت پرونده شما  در کوتاه ترین زمان و تضمین دفاع همه جانبه میباشد. برای تعیین وقت و مشاوره اولیه با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

02166397082
09373817111

نظرات

1 دیدگاه دربارهٔ «تخلفات مرتبط با کمسیون ماده ۱۰۰ شهرداری و روند رسیدگی به آن»

ناشناس گفت:

سلام و خسته نباشید. مطالبتون بسیار بامحتواست. تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.