مشاوره و راهنمایی :02166397082 - 09373817111

بررسی انواع کفالت و وظایف کفیل
سید علیرضا طباطبایی

خانواده

وبلاگ

بررسی انواع کفالت و وظایف کفیل

معرفی یکی از قرارهای تامین و نظارت قضایی

هنگامی که ظن ارتکاب جرم توسط شخصی در دادگاه ثابت نشده است به وی متهم می گویند و اگر این شخص با ادله ارائه شده به دادگاه مرتکب آن جرم شناخته شود جایگاه او از متهم به مجرم تغییر پیدا خواهد کرد حال اگر در مرحله تحقیقات مقدماتی که فرد هنوز متهم است، بیم فراراو، تبانی و… برود قرار بازداشت موقت صادر می‌شود و در این صورت بازپرس می‌تواند با صدور یکی از موارد قرار تامین ذکر شده در ماده 217 قانون آیین دادرسی کیفری، وی را موقتا آزاد نماید یکی از مهمترین موارد در این ماده قرار کفالت است که موضوع اصلی بحث ما در این مقاله خواهد بود.

تعهد به حاضر نمودن متهم

معرفی انواع کفالت و ویژگی های مورد نیاز کفیل

کفالت عقدی است که به موجب آن یک شخص در مقابل طرف مقابل ضمانت می‌کند که در موعد معین شخص ثالث را حاضر نماید و این عقد به دو نوع زیر تقسیم بندی می شود.

انجام تعهدات و اخذ برائت  کفیل

برائت کفیل در چه صورت میسر می‌شود

در ماده 746 قانون مدنی موارد برائت کفیل را به طور موردی بیان نموده است که این موارد عبارت اند از:

 1. در صورتی که متهم پرونده را در مدت مشخص و یا زمانی که طرف مقابل بخواهد به همان نحوی که متعهد شده است حاضر کند.
 2. در مواقعی که متهم بدون انجام اقدامی توسط مکفول یا متعهد در زمان و مکان معین حاضر گردد.
 3. در صورتی که بدهی و یا ذمه مدیون به نوعی منتفی شود.
 4. هرگاه طلبکار یا شاکی به طور کل از بدهی و یا شکایت خود صرف نظر کند.
 5. هنگامی که متهم به دلایل مختلف فوت نماید.

هر کدام از موارد فوق اتفاق افتد به معنای انجام تعهد و پایان این نوع قرار است به همین خاطر نیازی به جمع تمامی موارد نیست تنها وجود یکی از آنها نیز کفایت می‌کند.

اگر در زمینه‌های مختلف نیاز دارید که یک کفیل به مراجع قضایی معرفی کنید، نگران نباشید زیرا به راحتی با یک تلفن و یا اخذ مشاوره آنلاین می‌توانید مشاوره‌های حقوقی لازم را از وکیلان با تجربه دریافت کنید.

خسارت احضار نکردن متهم در موعد مقرر

محل تسلیم مکفول و ضمانت اجرای عدم احضار او

 در قرار کفالت اگر متعهد قبول نماید که متهم را در زمان و مکان خاصی حاضر کند، موظف است که در همان مکان به تعهد خود عمل کند اما اگر در مکان دیگری این کار را انجام دهد طرف مقابل یا شاکی اختیار دارد که آن را قبول کند یا نه بنابراین در صورت قبول این شرایط گویی تعهد به طور کامل انجام شده است.

در قانون شرایطی در نظر گرفته شده که در آن محل سکونت متهم مشخص نیست به همین خاطر به متعهد مهلت معقولی جهت یافتن و تحویل به شاکی یا مراجع قضایی داده خواهد شد.

حال اگر بعد از مهلت اضافه نیز، متعهد نتواند به تعهد خود که حاضر نمودن متهم است عمل کند می‌بایست خسارت‌های وارد شده را به طریقی جبران کند، همانطور که در قسمت های قبل اشاره نمودیم در ابتدا شخص ضامن یا متعهدمی‌پذیرد که در صورت عدم حاضر نمودن شخص مبلغی را بپردازد که به آن وجه الکفاله گفته می‌شود، بنابراین از سوی مراجع قضایی ملزم به پرداخت مبلغ مشخص شده، خواهد شد البته در مدت 10 روزه امکان اعتراض به دستور اخذ وجه الکفاله برای وی وجود دارد برای مثال اگر متهم به دلیل موجهی مانند فوت والدین یا همسر و فرزندان امکان حضور را پیدا نکرده باشد در این صورت دیگر وجه الکفاله اخذ نخواهد شد.

در فرضی که دو نفر این تعهد حاضر نمودن متهم را قبول کرده باشند در صورتی که هر یک از آنها در موعد مقرر متهم را حاضر نماید هر دو نفر بری خواهند شد.

در نظر داشته باشید برای راحتی کار شما موسسات حقوقی شما را راهنمایی می کند تا بتوانید به سرعت یک کفیل معتبر را به دادگاه ارائه دهید، در گذشته که این خدمات به راحتی ارائه نمی‌شد افراد در انجام این امور با مشکلات زیادی مواجه می‌شدند.

وجه الکفاله   کفیل

وجه الکفاله با چه معیاری تعیین می‌شود

اکنون که با وجه الکفاله و موارد اخذ آن آشنا شدید ممکن است برایتان سوال پیش آید که با چه معیاری میزان آن را مشخص می‌کنند؟ آیا مبلغ محدودی است و یا نسبت به هر پرونده متغیر می‌باشد؟ چه شخصی وظیفه تعیین آن را به عهده خواهد داشت؟

مقام قضایی باید در تعیین وجه الکفاله چند مورد را مد نظر قرار دهد تا بتواند در هر پرونده مبلغ معقول و مناسبی را مشخص کند برای همین نمی‌توان از یک مبلغ از پیش تعیین شده استفاده نمود.

موارد و شرایط تعیین کننده به شرح زیر است:

 • میزان مجازات جرم ارتکابی در قوانین
 • سابقه کیفری متهم
 • وضعیت جسمانی و روحی متهم
 • میزان خسارت وارد شده به شاکی
 • و…

بنابراین مقام قضایی در هر پرونده به طور خاص شرایط فوق را بررسی نموده و مبلغی را برای عدم اجرای تعهد در این نوع قرار صادر می‌نماید، دقت داشته باشید که در هر حال این مبلغ نباید از میزان خسارت‌های وارد شده به شاکی کمتر باشد.

به دلیل آنکه انجام کفالت و پیدا نمودن افراد معتبر برای انجام این کار دشوار است و نیاز به تخصصات حقوقی دارد توصیه می‌شود که حتما به موسسه حقوقی مراجعه نمایید و تمامی امور مربوط به این موضوع را به آنها بسپارید.

جهت مشاوره با شماره 09373817111 تماس بگیرید.

پیج ما را در اینستاگرام دنبال کنید

مقالات مرتبط :

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.