مشاوره و راهنمایی :02166397082 - 09373817111

درخواست مرخصی زندانی
سید علیرضا طباطبایی

وبلاگ

درخواست مرخصی زندانی

بنا به حقوق بشر، هر فرد زندانی در صورتی که واجد شرایط باشد، می‌تواند برای دریافت مرخصی درخواست دهد. اگر عزیز در بند شما مایل به دریافت مرخصی است، جای نگرانی نیست چرا که ما در این مقاله شما را راهنمایی خواهیم کرد. با دانستن شرایط اعطای مرخصی و مراحل کار، می‌توانید با اطمینان و آگاهی بیشتری درخواست خود را ابلاغ کنید. در نتیجه، احتمال موافقت مقامات عالیه با درخواست شما بالاتر خواهد رفت.

  در این مقاله به پرسش‌های شما در زمینه ی درخواست مرخصی زندانی پاسخ خواهیم داد و توضیح می‌دهیم که چگونه باید به نحوی موثر برای درخواست مرخصی اقدام کنید.

چگونه برای درخواست مرخصی زندانی باید اقدام کرد

چه مواردی جزو شرایط مرخصی محسوب می‌شوند؟

اولین نکته ای که باید بدانید این است که شرایط مرخصی برای تمام زندانیان یکسان نیست. قوانین و ضوابطی وجود دارند که در فرایند درخواست مرخصی و موافقت با آن تاثیر خواهند داشت. شرایط مرخصی برای هر زندانی، بسته به مدت زمان محکومیت، علت محکومیت، و برخی موارد دیگر متفاوت خواهد بود. در این قسمت، عواملی که در درخواست مرخصی زندانی تاثیرگزار خواهند بود را به طور واضح توضیح خواهیم داد:

مدت زمان محکومیت زندانیان

آیا زندانی شما محکوم به کمتر از 15 سال زندان است یا بیشتر از آن؟ بنا به ماده 214قانون مجازات اسلامی، اگر متهم محکوم به کمتر از 15 سال زندان باشد، پس از گذراندن یک ششم از مدت زمان حکم خود، می‌تواند برای درخواست مرخصی اقدام کند. در صورتی که وی محکوم به بیش از 15 سال حبس باشد، پس از گذرندان 3 سال از حکم خود می‌تواند درخواست مرخصی داشته باشد.

علت محکومیت زندانیان

اگر دلیل محکومیت زندانی، پرداخت نکردن جزای نقدی یا عدم تادیه محکومیت مالی باشد، پس از گذراندن یک ماه از مدت زمان حبس خود، می‌تواند برای درخواست مرخصی اقدام کند.

بروز شرایط خاص

شرایط خاصی وجود دارند که در صورت بروز آنها، متهم حتی اگر فاقد دیگر شروط ذکر شده در این مقاله باشد، می‌تواند اقدام به درخواست برای یک نوبت مرخصی کند. برای مثال، در صورتی که یکی از بستگان درجه یک وی ازدواج کند، یا در صورت فوت بستگان درجه یک.

در اینجا باید تاکید کرد که منظور از بستگان درجه یک صرفاً همسر، پدر، مادر، فرزند، خواهر و برادر می‌باشد. البته محکومان مستثنی از مرخصی، شامل این مورد نخواهند شد.

کسب امتیاز

زندانیان با رعایت اصول خاصی می‌توانند امتیاز کسب کنند. با کسب 200 امتیاز در زندان، میتوانند برای یک نوبت مرخصی اقدام کنند. از جمله:

 • زندانیان در صورتی که یک ماه کامل مقررات و قوانین انضباطی زندان را رعایت کنند، میتوانند از 10 امتیاز بهره ببرند.
 • در صورتی که در جهت برقراری نظم زندان همکاری کنند، هر ماه 20 امتیاز خواهند گرفت.
 • شرکت در مراسمات مذهبی و نماز جماعت، در هر ماه 30 امتیاز به همراه خواهد داشت.
 • با حفظ کردن هر جزء از قرآن، 200 امتیاز خواهند گرفت.
 • با یک ماه شرکت در کلاسهای فنی و حرفه ای، 10 امتیاز خواهند گرفت.
 • دریافت گواهی هر رشته از دوره‌های فنی و حرفه ای، 50 امتیاز به همراه خواهد داشت.
 • در صورت قبولی در دانشگاه، 50 امتیاز خواهند گرفت.
 • در صورت اعتیاد، با ترک کامل اعتیاد می‌توانند 200 امتیاز دریافت کنند.
 • اخذ رضایت شاکیان نیز حداکثر 200 امتیاز به همراه خواهد داشت.
 • در صورتی که در دوره‌های کتابخوانی شرکت کنند، هر دوره 20 امتیاز دریافت خواهند کرد.
 • … و
نحوه درخواست مرخصی زندانی

مراحل درخواست مرخصی زندانیان

برای درخواست مرخصی، این مراحل را طی کنید تا احتمال موافقت با درخواست شما بالاتر باشد:

اطمینان حاصل کنید که شامل جرایم مستثنی از اعطای مرخصی نمی‌شوید.

جرایمی از جمله جرایم زیر، از اعطای مرخصی مستثنی هستند. اگر جرم زندانی شامل لیست ذیل نشود، وی می‌تواند برای درخواست مرخصی اقدام کند:

 • سرقت مسلحانه، جاسوسی، کیف زنی، آدم ربایی، اقدام علیه امنیت کشور، جرایم باندی، تجاوز به عنف، اسید پاشی، دایر کردن مراکز فساد و فحشا، اختلال در نظام اقتصاد، تولید، توضیع یا وارد کردن مشروبات الکلی، قاچاق مسلحانه، توضیع موارد مخدر و روان گردان‌ها
 • زندانیانی که به قصاص یا اعدام محکومند.
 • محکومان مشهور به شرارت
 • محکومانی که دارای سه فقره سابقه محکومیت به ارتکاب یک جرم واحد هستند.

اطمینان حاصل کنید که امتیازات لازم را کسب کرده اید.

همانطور که ذکر شد، زندانیان برای درخواست مرخصی زندانی باید 200 امتیاز کسب کرده باشند. البته با استناد به برخی مراجع، طبق قوانین جدید این عدد 100 امتیاز کاهش پیدا کرده است. با رعایت موازین ذکر شده در قسمت‌های قبل، زندانیان می‌توانند امتیازاتی کسب کنند. اگر با رعایت موازین ذکر شده امتیاز لازم را کسب کرده باشید، می‌توانید از این مرحله نیز عبور کنید و درخواست مرخصی خود را ابلاغ کنید.

درخواست مرخصی خود را به امدادگر ابلاغ کنید.

اگر جرم شما جزو جرایم مستثنی از اعطای مرخصی نیست، می‌توانید درخواست مرخصی خود را به امدادگر ابلاغ کنید. در این شرایط، با پر کردن فرمی مشابه با فرم زیر، درخواست شما ثبت خواهد شد. با پر کردن این فرم، زندانی نوع مرخصی مد نظر خود را مشخص خواهد کرد. همچنین متعهد خواهد شد که در زمان مشخص شده به زندان باز خواهد گشت و خللی در فرایند حبس وی به وجود نخواهد آمد.

نحوه درخواست مرخصی زندانی

به تعهدات خود عیناً عمل کنید.

در صورت توافق با مرخصی، حتما به تعهدات خود عمل کنید و دقیقا در زمان موعود به زندان بازگردید. به این صورت می‌توانید مطمئن شوید که جریمه شامل حال شما نخواهد شد و برای دریافت مرخصی‌های بعدی به مشکلی برنخواهید خورد.

زندانیان جرایم مختلف از چه مدت مرخصی میتوانند بهره مند شوند؟

1. محکومینی که به جرم ارتکاب جرایم غیرعمدی زندانی شده اند، به ازای هر دو ماه، می‌توانند از 3 تا 5 روز مرخصی بهره مند گردند. محکومینی که به علت محکومیت مالی، عدم پرداخت جزای نقدی، و دیه زندانی شده اند نیز به همین صورت به ازای هر دو ماه، از 3 تا 5 روز مرخصی بهره مند می‌گردند. البته این موضوع در صورتی صدق می‌کند که زندانی مورد نظر، با رعایت قوانین و ضوابط زندان و دیگر نکات ذکر شده در قسمت قبل، از امتیازات لازم بهره مند شده باشند.

2. زندانیانی که به جرم ارتکاب سایر جرایم زندانی شده باشند نیز می‌توانند به ازای هر سه ماه، 3 تا 5 روز مرخصی دریافت کنند. البته این موضوع در صورتی صدق می‌کند که این زندانیان سابقه محکومیت در جرایم عمدی نداشته باشند. در صورتی که محکومین این جرایم، سابقه محکومیت در جرایم عمدی نیز داشته باشند، به ازای هر چهار ماه میتوانند از 3 تا 5 روز درخواست مرخصی زندانی داشته باشند.  

3. در صورتی که شخص زندانی، مادر دارای فرزند کمتر از 10 سال و  یا زن سرپرست خانوار باشد، می‌تواند به ازای هر دو ماه، 3 تا 5 روز مرخصی دریافت کند. (در صورت کسب امتیازات لازم).

مراحل درخواست مرخصی زندانی

جهت مشاوره با شماره 09373817111 تماس بگیرید.

پیج ما را در اینستاگرام دنبال کنید

مقالات مرتبط :

نظرات

1 دیدگاه دربارهٔ «درخواست مرخصی زندانی»

هادی گفت:

آیا به شخصی که مرتکب قتل هم شده،مرخصی تعلق میگیره؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.