مشاوره و راهنمایی :02166397082 - 09373817111

اجاره سند و مزایای آن
سید علیرضا طباطبایی

اجاره سند

وبلاگ

اجاره سند و مزایای آن

جالب است بدانید که در مرحله تحقیقات مقدماتی و همچنین مرحله دادرسی در دادگاه قانونگذار برای جلوگیری از فرار متهم و اقدامات دیگر او در ماده 217 قانون آیین دادرسی کیفری قرارهای تامین را بیان کرده است، در این ماده آمده است که به منظور دسترسی به متهم و حضور به موقع وی، جلوگیری از فرار یا مخفی شدن او و تضمین حقوق بزه دیده برای جبران ضرر و زیان ، بازپرس پس از تفهمیم اتهام و انجام تحقیقات لازم، در صورت وجود دلایل کافی یکی از قرارهای تامین را صادر می‌کند، در یکی از بندهای این ماده قرار وثیقه به عنوان یکی از قرارهای تامین مورد اشاره واقع شده است اما متاسفانه برخی از متهمان جرم گزارش شده توانایی ارائه وثیقه قابل قبول را نخواهند داشت به همین خاطر در این مقاله قصد داریم به موضوع اجاره سند که امروزه راهی جهت نجات بیگناهان از بازداشت موقت می‌باشد و همچنین مزایای آن برای هر دو طرف یعنی صاحب سند و فرد متهم بپردازیم، پس برای آگاهی بیشتر مطالب زیر را دنبال کنید.

تاثیر اجاره سند در آزادی متهم

اجاره سند در مراحل مختلف و عواقب عدم ارائه آن

قانونگذار در دو مرحله امکان اخذ وثیقه برای آزادی متهمان از بازداشت موقت را در قانون ذکر نموده و جالب است بدانید سند ملکی یکی از مصادیق پرکاربرد آن می‌باشد زیرا بررسی و ارزیابی قیمت و همینطور شرایط نگهداری آن از موارد دیگر برای دادسرا و دادگاه راحت تر است.

این مراحل عبارت اند از:

دادسرا:

مرحله اول در دادسرا و قبل از صدور کیفرخواست توسط دادستان می‌باشد در این مرحله هنوز مدارک برای اثبات جرم به میزانی نیست که منجر به صدور کیفرخواست شود ولی از طرفی نیز بیم آن می‌رود که متهم فرار کرده و یا اقدامات دیگری نظیر تبانی و توطئه انجام دهد به همین خاطر جهت احقاق حق بزه دیده بازپرس می‌تواند متناسب با اتهام شخص متهم یکی از قرارهای ماده 217 قانون آیین دادرسی کیفری را صادر کند، در این هنگام اگر متهم در وقت مقرر بتواند وثیقه مورد نیاز را به دادسرا تحویل دهد می‌تواند تا هنگام صدورکیفرخواست و تعیین وقت رسیدگی آزاد باشد اما در غیر این صورت در بازداشت موقت خواهد ماند.

دادگاه:

بعد از دادسرا در برخی مواقع پس از صدور کیفرخواست و تعیین وقت رسیدگی قاضی پرونده می‌خواهد در برخی موارد تحقیقات بیشتر صورت بگیرد که این کار یا شخصا توسط خود او انجام می‌شود یا از دادستان انجام تحقیقات مورد نیاز را درخواست می‌کند تا بتواند با مستندات قوی تر رای مقتضی را صادر نماید، در اینجا نیز ممکن است قاضی اقدام به صدور قرار تامین و اخذ وثیقه از متهم نماید که در این صورت نیز مانند مورد قبل باید یک سند به ارزش کارشناسی شده متناسب با جرم متهم به دادگاه تحویل داده شود، قاضی پرونده و همچنین بازپرس موظف هستند که در صورت درخواست متهم برای تعویض وثیقه این تقاضا را بپذیرند.

حال اشخاص زیادی هستند که دارای چند سند ملکی می‌باشند بدون آنکه از آن استفاده کرده و یا آن را در رهن بانک و دیگر جاها قرار داده باشند این اشخاص می‌توانند به راحتی سند ملکی خود را بعد از انجام کارشناسی و تعیین ارزش به مجموعه های حقوقی معتبر اجاره دهند و از مزایای این کار بهره مند شوند، ما در قسمت بعد به مزایای اجاره سند خواهیم پرداخت.

اجاره سند و فواید آن

مزیت‌های اجاره سند برای افراد

همانطور که در قسمت قبل گفتیم اجاره سند برای هر دو طرف یعنی صاحب سند و متهمانی که فاقد سند ملکی هستند، بسیار مفید می باشد این مزایا به شرح زیر است:

کسب درآمد:

اشخاصی که به دنبال یک منبع کسب درآمد در کنار کار اصلی خود هستند تا بتوانند در شرایط بد اقتصادی این روزها کمی از این فشار را از روی خانواده خود بردارند ولی اطلاع ندارند که چگونه این کار را انجام دهند، می‌توانند به راحتی سند ملکی خود را به مجموعه های حقوقی معتبر اجاره دهند البته برخی از عواقب آن می‌ترسند به همین دلیل  ممکن است در انجام این کار تردید کنند برای همین می‌بایست تنها به مجموعه‌های شناخته شده اعتماد کرده و در قبال آن سفته دریافت کنند.

استفاده از اسناد بدون استفاده:

در برخی مواقع اشخاص دارای یک یا چند سند ملکی می‌باشند که سال‌ها در گاو صندوق خاک می‌خورد اما با کمی خلاقیت می‌شود به راحتی از این اسناد خاک خورده درآمد قابل قبولی به دست آورد زیرا برای متهمان بی گناه اجاره نمودن یک سند به مراتب آسان تر است به همین خاطر در مدت کوتاهی با این کار می‌شود درآمد قابل قبولی به دست آورند.

کمک به افراد بی گناه:

افراد با اجاره دادن سند ملکی نه تنها یک راه برای کسب درآمد ایجاد می‌کنند بلکه با این کار می‌توانند به افراد بی گناهی که به اشتباه متهم شده اند و به دلیل عوامل مختلف سند مورد نیاز برای ارائه به دادسرا و دادگاه را ندارند کمک بزرگی نمایند.

برخی از افرادی که در معرض اتهام ارتکاب یک جرم قرار می‌گیرند ممکن است وضعیت مالی خوب داشته و از اعتبار زیادی نیز برخوردار باشند اما به دلیل مشکلاتی مانند رهن بودن سند در بانک جهت اخذ وام و… سند ملکی آزاد برای وثیقه در اختیار نداشته باشند به همین خاطر به اجاره نمودن سند دیگران روی می‌آورند برای همین در بسیاری مواقع  نیازی نیست که نگران ضبط شدن سند خود باشید.

علاوه بر آن می‌توانید برای ضمانت بیشتر از آنها سفته معتبر به اندازه ارزش ملک دریافت کرده تا بعد از آزاد شدن سند آنها را برگردانده و سند خود را تحویل بگیرید، البته باید دقت داشته باشید که هیچ گاه شخصا به این کار اقدام نکنید زیرا ممکن است نه تنها برای شما مزیتی به همراه نداشته باشد بلکه مشکلات بسیار زیادی نیز به وجود آورد به همین خاطر توصیه می‌شود که قبل از با مشاوران با تجربه مشورت‌های لازم را انجام دهید و این کار را به آنها بسپارید.

حال بعد از آشنایی به مزیت های این کار اگر شما همچنان سند بدون استفاده ای در خانه دارید بهتر است هر چه سریع تر به مجموعه حقوقی معتبر مراجعه کرده و بعد از اخذ ضمانت های لازم با خیال راحت آن را اجاره دهید زیرا امروزه اجاره سند بهترین راه برای درآمدزایی در دوران بد اقتصادی است.

همه چیز در رابطه با اجاره سند برای زندانی‌ها

اجاره سند برای زندانی موضوعی است که متهم و خانواده اش هنگام احضار به دادسرا مطرح‌ می‌شود. در مرحله تحقیقات، بازپرس پرونده برای تضمین حضور متهم در موارد ضروری وثیقه صادر‌ می‌کند. در این مرحله متهم‌ می‌تواند سند مالکیت خود را به عنوان وثیقه به دادستانی ارائه دهد.

اما در بیشتر موارد، متهم سند ملکی ندارد.

سوال این است که اگر متهم یا خانواده وی سند مالکیت نداشته باشند، متهم به بازداشتگاه فرستاده‌ می‌شود و اینکه این شخص در مرحله اتهام است و هنوز جرمی ثابت نشده است، در بسیاری از موارد موجب آسیب روانی و اجتماعی متهم و خانواده وی‌ می‌شود. .

یکی از راهکارهایی که‌ می‌تواند از دستگیری متهم جلوگیری کند، سند است.

 زندانی

اجاره سند برای دادستانی و دادگاه

مهمترین سوالی که در مورد اجاره سند برای زندانی‌ها به وجود‌ می‌آید این است که آیا سند اجاره جرم است؟ و اگر متهم نتواند سندی تهیه کند یا در اجاره سند مشکلی داشته باشد، ماهیت متهم و خانواده وی چگونه است؟

اجاره سند برای زندانی‌ها در دادستانی وقتی مطرح‌ می‌شود که پرونده متهم در دادسرا باشد و کیفرخواست صادر نشده باشد.

اما در برخی موارد برای قاضی این امکان وجود دارد که در مرحله دادگاه و پس از ارجاع پرونده از دادسرا به دادگاه، برای متهم وثیقه صادر کند.

وقتی به دادگاه‌ می‌رویم با افرادی روبرو‌ می‌شویم که در حال فروش اجاره نامه هستند. اما سند اجاره برای آزادی زندانی از دست این متهمان و خانواده اش دچار مشکل است

سند  یکی از موارد کاربردی برای زندانیان است

حال به چند نکته مهم که ممکن است سوال شما نیز باشد میپردازیم

سند اجاره ای مشمول چه مواردی است؟

به طور کلی آنچه در جامعه از آن به عنوان  اجاره سند برای زندانی‌ها یاد‌ می‌شود توافق نامه ای است که به استناد ماده 10 قانون مدنی و مقرر در ماده 265 قانون مدنی در مورد عدم اهدای کمک صورت گرفته است.

اما در میان وکلا و مردم به آن سند اجاره گفته‌ می‌شود.

بنابراین از نظر قانونگذار نمی توان عقد اجاره را تحت چتر برخی از عقود با ریشه‌های فقهی عقد اجاره نامید.

سند اجاره در واقع همان دارایی است، از جمله بازرگانی، اداری، مسکونی، کشاورزی و سایر کاربری‌های تعریف‌شده در قانون برای معرفی به دادسرا و دادگاه به عنوان وثیقه آزادی زندانی و متهم، در نتیجه که متهم برای دفاع و ارائه شواهد از زندان آزاد‌ می‌شود. شواهد آزاد‌ می‌شود یا محکوم علیه برای مدت محدودی از زندان آزاد‌ می‌شود.

مدارکی باید ارائه شوند تا خیال صاحب سند راحت باشد

سند اجاره ای برای زندانی از کجا باید تهیه شود؟

البته هر فرد معقولی به موقعیت و منش حرفه ای و اعتبار اجتماعی و سوابق طرف متقاضی اجاره سند برای زندانی توجه زیادی دارد، بنابراین مناسب است که متهم یا خانواده زندانی را از دلال برای سند یا وثیقه سند اجاره ای نگیرید.

بنابراین بهتر است به دفاتر مراجعه كنیم كه حداقل چند سالی است كه به این حرفه اشتغال دارند و دیگران از حسن شهرت آنان صحبت كرده اند و آنها انسان‌هایی با وقار و دارای نیت خیر هستند و محل و مكان آنها شناخته‌شده است و در صورت عدم انجام کار، وجوه دریافتی به ناچار پس داده‌ می‌شود و به راحتی‌ می‌توان از آنها پس گرفت و کار را به درستی مدیریت کرد تا بودجه رفت و آمد و تخصص هدر نرود و زندانی منتظر آزادی نماند. آنها زندانی دارند، آنها بهترین گزینه هستند.

چگونگی تهیه  یکی از مهم ترین فاکتور‌هایی است که باید بدانیم

قیمت سند اجاره ای برای زندانی

از آنجا که حفظ شغل وکالت اولویت وکلا است، آنها تمام تلاش خود را برای آزادی زندانی و جلوگیری از بازداشت متهم انجام‌ می‌دهند تا حقوق متهم نقض نشود.

قیمت اجاره سند برای زندانی بر اساس توافق طرفین است و مانند سایر کالاهای مصرفی و سایر خدمات، مولفه بازار با توجه به شرایط زمان و مکان قیمت سند اجاره را برای آزادی متهم یا زندانی تعیین‌ می‌کند.

اگر قانون‌گذار در این زمینه مداخله کرده و مطابق قوانین و مقررات سندی برای آزادی زندانی و متهم تهیه کند، مانند بسیاری از کشورهای جهان، این نیاز توسط جامعه مدون‌ می‌شود و در صورت لزوم مداخله‌ می‌کند در قیمت گذاری همچنین دفاتر مربوطه را مطابق با تعرفه‌های مصوب تنظیم کرد تا به نفع زندانیان باشد.

ضمانت‌های لازم برای اجاره سند

ضمانت اجاره سند برای زندانی باید به گونه ای باشد که نگرانی‌های دارنده سند را برطرف کند و ضمنا باید اطمینان حاصل کند که متهم یا مجرم در صورت محکومیت یا اخطار به مقامات قضایی، بلافاصله خود را به مرجع مربوطه معرفی‌ می‌کند.

بدیهی است در صورت عدم مراجعه به ضامن، به وی اعلام‌ می‌شود که طبق ماده 230 قانون آیین دادرسی کیفری اقدام به معرفی زندانی‌ می‌کند و در صورت عدم معرفی، سند توقیف‌ می‌شود.

اگر وكلاي دادگستري نسبت به ورود به اين بخش كه موضوعي كاملاً تخصصي و قانوني است، احساس مسئوليت كنند، در اين صورت قسمت زيادي از جرايم مربوط به موضوع مستندات حذف خواهد شد.

اگر قانون‌گذار یا قوه قضائیه به نحوی این تجارت را اداره‌ می‌کردند، تعداد زیادی از وکلای جوان که برای تأمین معاش خود مشکل دارند، این کار را‌ می‌کردند.

 نتیجه گیری درباره متنی که خواندیم

طبق توافق و رضایت طرفین، مجاز و قانونی است و ارزش آن نیز مشروع است، زیرا هیچ کس برای دیگری کاری انجام نمی دهد و با رضایت طرفین انجام‌ می‌شود.

 اجاره سند برای زندانی‌ها شامل ملک با کاربری‌های مختلف است و قیمت آن توسط بازار تعیین‌ می‌شود. املاک غیر منقول سند در مرحله اول برای تهیه وثیقه و سند ملکی به اقوام خود مراجعه کنید و در صورت عدم یافتن وثیقه فقط به دفاتر مراجعه کننده به مسئولیت یک کارشناس حقوقی یا وکیل رسمی مراجعه و از خود مراقبت کنید. هزینه‌ها از قانون و آداب و رسوم این کار آگاه باشید و کار را بهتر از دیگران انجام دهید.

اگر نیت شما خالص باشد و بر اساس عقل رفتار کنید، خدا امور را آسان و روان‌ می‌کند. در هر صورت، شما نباید آیه کریمه (دعوت به صبر) را فراموش کنید زیرا صبر و دعا راه حل مشکلات است.

جهت مشاوره با شماره 09373817111 تماس بگیرید.

پیج ما را در اینستاگرام دنبال کنید

مقالات مرتبط :

نظرات

4 دیدگاه دربارهٔ «اجاره سند و مزایای آن»

zeynolah گفت:

چجوری میتونیم به زندانی اعتماد کنیم بهش سند اجاره بدیم؟؟اگه فردا روزی فرار کرد چیکار کنیم؟

یوسف گلی گفت:

تشکر ویژه دارم از مدیر خوب کار پردازان ❤

سیده فریده میری گفت:

خیلی عالی و مفید بود ممنون

. مهدي يوسفي گفت:

سلام
سند برای شهرستان هم دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.