مشاوره و راهنمایی :02166397082 - 09373817111

سوالات حقوقی پیرامون اظهارنامه قضایی

سوالات حقوقی پیرامون اظهارنامه قضایی

در این پست به سوالات شما خوانندگان گرامی در ارتباط با موضوع اظهارنامه پرداخته و در طول زمان این پست آپدیت خواهد شد .همچنین در صورتی که سوال شما در بین سوالات مطرح شده نبود میتوانید در قسمت نظرات اقدام به پرسش کرده و ما پاسخ گو شما خواهیم بود.

مقدمه :

هرزمان که فردی بخواهد حق یا طلب خودرا در موعد مقرر درخواست کند بدون انکه بخواهد طرح دعاوی در دادگاه نماید میتواند به ثبت اظهارنامه اقدام نماید.در واقع اظهار نامه ابزاری برای انتقال اظهارات ما به طرف مقابل و درخواست به ایفای یا پذیرش تعهداتش میباشد. نکته مورد توجه آن است که ارسال و یا پاسخ به اظهار نامه در اکثر موارد امری اختیاری بوده و حتی اگر فردی اظهار نامه ایی ارسال کند پاسخ به آن الزام قانونی ندارد. از جمله اظهار نامه های پرکاربرد اظهار نامه عدم تمکین میباشد. همچنین هر زمانی که فردی بخواهد به تعهداتش عمل نموده ولی طرف مقابل از پذیرش آن سر باز زند ، فرد میتواند با ارسال اظهار نامه این کار را انجام دهیم.

از فهرست زیر بر روی سوال مورد نظر کلیک نمایید تا به جواب سوال بروید :

اظهارنامه چیست!؟

مستفاد از ماده 156 قانون آیین دادرسی مدنی هرکس می تواند قبل از تقدیم دادخواست ، حق خود را به وسیله اظهارنامه از دیگری مطالبه نماید ؛ مشروط بر اینکه موعد مطالبه فرا رسیده باشد .

طریقه ارسال اظهارنامه به چه صورت است ؟

در حال حاضر برای ثبت اظهارنامه بایستی با مراجعه به سامانه و یا دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اقدام نمود . ارسال اظهارنامه ، پاسخ به اظهارنامه و پیگیری آن از طرق فوق امکان‌پذیر است.

آیا ارسال اظهارنامه قضایی برای طرف مقابل الزامی است ؟

ارسال اظهارنامه برای مطالبه حقوق قانونی و یا پاسخ به آن اجباری نیست ؛ با این حال می توان به عنوان ابزاری مهم از آن در زمان تقدیم دادخواست و یا رسیدگی در مراجع قضایی استفاده نمود.

چه زمانی ارسال اظهارنامه اجباری است ؟

به طور کلی در مواردی همچون عدم توافق به انتخاب داور در مواردی که طرفین ملزم به معرفی داور هستند ،‌ فسخ بیمه توسط بیمه گر که با اظهارنامه ایی باید به اطلاع بیمه شده برسد ، درخواست پرداخت هزینه های مشترک اپارتمان(شارژ و … ) ، مطالبه مال امانی از فرد امین (فردی که مال به او امانت داده شده ) و …..

اگر در صورت الزام نیز اقدام به ثبت اظهار نامه نکنیم چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

به طور کلی در موارد الزامی معمولا اقامه دعوا منوط است به ارائه اظهارنامه قبلی میباشد.‌

در تنظیم یک اظهارنامه قضایی چه نکاتی را باید مد نظر داشت ؟

یک اظهارنامه صحیح با در نظر گرفتن نکات حقوقی از جمله عدم توهین ، تهدید بایستی تنظیم گردد.همچنین موضوع آن نیز مشروع باشد.

در خصوص چه موضوعاتی امکان ارسال اظهارنامه وجود دارد؟

موضوعات و مشکلات متعددی از طریق ارسال اظهارنامه قابل پیگیری میباشند.برای مثال: الزام به ایفای تعهد مالی و یا غیر مالی،استرداد جهزیه،پرداخت نفقه،الزام به تمکین،ملاقات فرزندان مشترک،رفع تصرف عدوانی،تحویل مورد اجاره توسط موجر،مطالبه بدهی های مالکان آپارتمان ها،درخواست محکوم ‌له برای انحلال شرکت تضامنی ،مطالبه وجه،درخواست الزام به تنظیم سند رسمی و …

آیا شخص عادی که وکالت نامه بلا عزل دارد میتواند از طرف موکل خود اظهار نامه برای شخص دیگری در دفاتر قضایی ثبت و ارسال نماید یا باید وکیل دادگستری باشد؟

خیر فقط وکیل دادگستری و آن هم در محدوده اختیاراتی که به او در مورد پرونده یا موضوع خاصی داده شده می تواند اظهارنامه را تنظیم و ارسال نماید

ایا برای ارسال اظهار نامه عدم تمکین وجود اصل سند ازدواج الزامی است ؟

خیر وجود سند ازدواج لازم نمیباشد .

برای ارسال اظهار نامه حتما به اطلاعات طرف مقابل نیاز داریم ؟

خیر برای ارسال اظهار نامه نیاز به داشتن اطلاعات خاصی از فرد مقابل نمیباشد و در صورت نداشتن اطلاعات لازم باز هم اظهار نامه ثبت و در مراحل بعدی طبق استعلام مراجع قضایی مشخصات لازمه پیدا میشود .

ایا در صورت صدور اظهارنامه عدم تمکین ، همسر ملزم به تمکین خواهد شد ؟

تمکین به موجب اظهارنامه الزامی نیست.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.