مشاوره و راهنمایی :02166397082 - 09373817111

بررسی مفهوم و جایگاه ازدواج
سید علیرضا طباطبایی

خانواده

وبلاگ

بررسی مفهوم و جایگاه ازدواج

مقوله ازدواج یکی از مهمترین و اساسی ترین اتفاقاتی است که در زندگی هر انسانی رخ می‌دهد و با توجه به اهمیت این موضوع، تمام فرهنگ‌ها و ادیان از جمله اسلام به آن توجه ویژه داشته اند و همواره افراد را به تشکیل خانواده با شخص مناسب تشویق نموده اند زیرا این مسئله هم برای بقای نسل بشر مهم است و هم زندگی فردی و جمعی انسان ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد به همین علت در این مقاله به تعریف، شرایط، انواع آن و… خواهیم پرداخت تا بیشتر با نقش و اهمیت این موضوع آشنا شویم.

آیا در همه فرهنگ ها نکاح به یک معنی است

تعریف مفهوم ازدواج

در فرهنگ‌های مختلف بسته به شرایط دینی و مذهبی ممکن است تعریف متفاوتی در جزییات ازدواج داشته باشند اما به طور کلی می‌توان آن را یک پیمان میان زن و مرد دانست که بعد از آن پیمان زندگی مشترک را آغاز و برای رسیدن به یک هدف مشترک و دستیابی به آرامش فکری و روحی تلاش می‌کنند.

در قانون مدنی ایران که بخشی از آن به مسائل مربوط به این موضوع اختصاص پیدا کرده، به طور صریح تعریف دقیقی از این پدیده ارائه نشده است که برخی علت این عدم ذکر را بدیهی بودن آن می‌دانند اما با بررسی مواد دیگر می‌شود به این نتیجه رسید که قانونگذار آن را یک عقد میان زن و مرد می‌داند که بعد از انعقاد این عقد تکالیف و وظایف مشخصی برای هر یک از زوجین به وجود می‌آید، همچنین اشاره کرده که این عمل می‌بایست تحت شرایط خاصی انجام شود برای مثال حتما باید صیغه عقد به زبان عربی خوانده شود و…

محدودیت‌های قانونی

شرایط ازدواج در قانون

به دلیل آن که ازدواج یک موضوع بسیار با اهمیت است نباید انجام آن مطابق قاعده و شرایط خاصی انجام شود به همین خاطر در قوانین هر کشوری یکسری شرایط با توجه به مذهب و فرهنگ کشور در نظر گرفته شده است تا افراد خارج از آن اقدامی انجام ندهند، برای مثال یکی از مواردی که امروزه بسیار جای بحث دارد سن آن است، زیرا برای انجام این امر، افراد باید به یک بلوغ جنسی و عقلی برسند در غیر اینصورت ممکن است باعث ایجاد مشکلات و ناهنجاری‌های فراوانی در جامعه شوند از این رو در قانون ایران به طور کل سن را یکی از شرایط مهم دانسته به طوری که پسران در 15 سالگی و دختران در 9 شرایط سنی را خواهند داشت البته در چند سال اخیر به این محدوده سنی انتقادات زیادی وارد شده است.

انواع عقد در ایران

می‌توان گفت که اکثریت مردم ایران دین اسلام و مذهب شیعه را قبول نموده اند به همین خاطر می‌شود چند نوع آن را در کشور متصور شد که به شرح زیر است:

نکاح دائم:

نکاح دائم از نظر اسلام مورد توجه ویژه قرار گرفته و همواره افراد را به آن تشویق می‌کند، این نوع نکاح وظایف خاصی را برای زن و مرد ایجاد می‌کند تا پایه و بنیان زندگی محکم تر شود.

نکاح موقت:

اهل سنت نکاح موقت را قبول ندارند اما ما شیعیان آن را قبول داریم، این نوع نکاح دارای شرایط ساده تری نسبت به نوع دائم است و وظایف زوجین در آن بسیار کم تر می‌باشد همچنین دارای زمان مشخصی است که برای جدا شدن زودتر از موعد تعیین شده نیازی به طلاق نیست و تنها باید بذل مدت صورت بگیرد.

متاسفانه نوع دیگری از آن در سال‌های اخیر میان جوانان باب شده است که به آن ازدواج سفید می‌گویند، این نوع به تقلید از کشورهای غربی به ایران آمده که به طور رسمی در جایی ثبت نخواهد شد و برخلاف آموزه‌های دینی ما می‌باشد، جالب است بدانید که پیامدهای آن برای جامعه هزینه‌های بسیار زیادی را در پی خواهد داشت.

اهمیت ازدواج در اسلام

بررسی جایگاه ازدواج در اسلام

اسلام به ازدواج به عنوان یک راه برای ارضا نیازهای جنسی نگاه نمی‌کند بلکه آن را مسیری برای دست پیدا کردن به آرامش روحی و جسمی، مودت، نزدیک شدن بیشتر به خدا و… می‌داند به همین خاطر جایگاه آن بسیار بالا است به طوری که گفته شده انسان ها با انجام دادن این امر نیمی از دین خود را کامل می‌کنند.

قرآن به خانواده به دید یک جامعه کوچک نگاه می‌کند که در آن فرزندان رشد پیدا کرده و شخصیتشان شکل خواهد گرفت، این فرزندان هر چه در خانواده‌هایی با ستون‌های محکم تربیت شوند به همان میزان نیز می‌توانند جامعه ای قدرتمندتری را تشکیل دهند.

همسر خوب از منظر اسلام دارای اخلاق نیکو، عفت، صداقت و… است زیرا این خصوصیات لازمه شروع هر زندگی است زیرا در صورت فقدان آن امکان از هم پاشیدگی بنیان خانواده زیاد خواهد شد و اعتماد از بین خواهد رفت.

بررسی عواقب تشکیل خانواده و ازدواج به صورت اینترنتی

ازدواج اینترنتی

با فراگیر شدن اینترنت و استفاده از فضای مجازی امور مختلف زندگی تحت تحولات زیادی قرار گرفت، یکی از مواردی که دستخوش تغییرات فضای مجازی شده است ازدواج است زیرا در سال‌های اخیر شاهد افزایش این امر در بستر اینترنت و به وجود آمدن سایت‌های همسریابی بوده ایم.

اگر این امر مهم به صورت اینترنتی صورت بگیرد طبیعتا پیامدهایی به شرح زیر را به همراه خواهد داشت:

منتهی شدن به جدایی:

طبق تحقیقات صورت گرفته تقریبا 85 درصد موارد اینترنتی به طلاق و جدایی ختم می‌شود که این موضوع بر روحیه افراد تاثیرات بسیار منفی خواهد داشت.

افزایش اضطراب و نگرانی:

افرادی که از طریق اینترنت با یکدیگر آشنا می‌شوند همراه نگرانی و اضطراب زیادی را در مواجه با یکدیگر خواهند داشت زیرا در فضای مجازی همه چی خوب است و دو طرف کاستی‌های خود را تا حد امکان پنهان می‌کنند.

بالا بودن سرعت آشنایی:

همواره رابطه‌هایی که به صورت مجازی شکل می‌گیرد با سرعت زیادی پیش می‌رود به طوری که فرصت شناخت کامل را از افراد سلب می‌کند علاوه بر آن وابستگی و علاقه کاذبی نیز در فرد ایجاد خواهد کرد.

اگر شما با هر شیوه ای با فرد مورد نظر خود آشنا شده و قصد تشکیل خانواده را دارید برای جلوگیری از ایجاد عواقب ناخوشایند بهتر است یک یا چند جلسه به یک مشاور با تجربه در امور خانواده مراجعه کنید تا شناخت و آگاهی خود را نسبت به این امر افزایش داده و صحیح ترین تصمیم ممکن را برای آینده خود بگیرید زیرا جالب است بدانید که طلاق و جدایی عاطفی بیشتری ضربه روحی را به دو طرف وارد می‌کند.

جهت مشاوره با شماره 09373817111 تماس بگیرید.

مقالات مرتبط :

نظرات

3 دیدگاه دربارهٔ «بررسی مفهوم و جایگاه ازدواج»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.