مشاوره و راهنمایی :02166397082 - 09373817111

هر آنچه باید در مورد طلاق و انواع آن بدانیم
سید علیرضا طباطبایی

خانواده

منتخب سردبیر

هر آنچه باید در مورد طلاق و انواع آن بدانیم

طلاق به معنی پایان قانونی عقد ازدواج و جدا شدن همسران می باشد و در پی آن حقوق و تکالیف که زوجین در قبال یکدیگر داشته اند از میان می‌رود. عوامل متعددی منجر به پیش آمدن این اتفاق میگردد، برای مثال :عدم شناخت و درک متقابل ، اعتیاد ، بیکاری ، مشکلات زناشویی ، خشونت ، عدم علاقه ، بد اخلاقی ،تفاوت های فرهنگی ، ازدواج دوم ، دخالت اطرافیان ، ازدواج اجباری و …

طلاق یا فسخ نکاه ؟

طلاق و فسخ نکاح هر چند هر دو به معنای جدایی زن و شوهر است اما دو موضوع متفاوت هستند. فسخ ازدواج به معنای این است که ازدواج صورت گرفته از ابتدا باطل و بی ‌اعتبار بوده ‌است ودیگر نیازی به طی نمودن مراحل قضایی نیست و حالت اعلامی دارد یعنی اگر همسر اعلام کند و طرف مقابل بپذیرد عقد فسخ می شود. اما اگر طرف مقابل قبول نکند باید به دادگاه مراجعه شود تا دادگاه نافذ بودن تصمیم را بررسی نماید.

به غیر از طلاق توافقی و طلاقی که از طرف زن درخواست میگردد ، طلاق از جانب مرد یک ابقاع یکجانبه است.

شیوهٔ انجام طلاق در قوانین کشورهای مختلف بسیار متفاوت است اما در اغلب کشورها نیاز به تأیید یک دادگاه یا مرجع رسمی حقوقی وجود دارد. مذاهب مختلف نیز رویکردهای متفاوتی نسبت به این امر تدبیر نموده اند ،در دین اسلام طلاق توسط شوهر انجام می‌شود اما زن نیز در شرایط خاصی ممکن است حق طلاق را به دست بیاورد و تقاضای طلاق نماید.

بر اساس یک طبقه بندی کلی طلاق‌ها به دو دسته رجعی و بائن تقسیم می‌شوند و هرکدام دارای جنبه ‌های حقوقی مختلفی بوده و نتایج متعددی می باشد.

طلاق مخصوص ازدواج دائم است و انحلال ازدواج موقت از طریق بذل مدت باقیمانده از سوی مرد و یا پایان مدت تعیین شده صورت می‌گیرد.

انواع طلاق/طلاق توافقی/طلاق گرفتن

طلاق رجعی


از جانب مرد صورت می گیرد و در زمان عده بدون نیاز به عقد مجدد امکان رجوع برای مرد وجود دارد.

منظور از عده : مدت‌زمانی که زن بعد از طلاق یا‏فوت شوهرش باید از ازدواج خودداری نماید.

احکام زوجه در طلاق رجعی در طی دوران عده :

  • زن در مدت عده زوجه محسوب می گردد و باید تا پایان عده زن ومرد در یک منزل زندگی کنند.
  • در زمان عده پرداخت نفقه زن به عهده شوهر می باشد.
  • در زمان عده در صورت فوت زن و شوهر از یکدیگر ارث می برند.
  • مرد برای ازدواج مجدد در دوران عده طلاق رجعی نیاز به اجازه دادگاه دارد.
  • رابطه نامشروع زن در زمان عده، حکم رابطه زن شوهردار را دارد.‏
  • مرد در دوران عده همسر خود نمی‌تواند با خواهر وی ازدواج کند و برای ازدواج با خواهرزاده و برادرزاده همسر خود نیز باید از او اجازه بگیرد.

در مدت عده در صورتی که مرد به همسر رجوع نماید طلاق منتفی گردیده و تا یک ماه فرصت ثبت این موضوع در دفترخانه ممکن می باشد و در غیر این صورت به حبس تعزیری و یا جزای نقدی محکوم خواهد شد.در صورت عدم رجوع می بایست در پایان عده جهت ثبت طلاق به دفترخانه مراجعه نمایند.

 طلاق بائن


در این نوع جدایی مرد حقی برای رجوع در زمان عده نداشته و اگر بخواهد مجددا با همسرش زندگی نماید می بایست پس از سپری نمودن مدت عده مجددا همسرش را به عقد خود در بیاورد.

انواع طلاق بائن :

  • طلاق زنی که هنوز باکره است (عدم نزدیکی زوجین که معمولا در دوره عقد است)
  • طلاق زن یائسه (زنانی که به مدت یک سال عادت ماهیانه نداشته باشند یائسه محسوب می‌شوند.)
  • طلاق زن صغیره


طلاق خلع

منظور طلاقی است که زن به ‌واسطه کراهتى که از شوهر خود دارد در مقابل مالى که به شوهر می‌دهد جدا شود، اعم از اینکه این مال دقیقا معادل مهر و یا بیشتر (فدیه)و یا کمتر از مهر باشد.


چنانچه قبل از اجرای صیغه طلاق مرد پشیمان شود و آنچه را که زن بخشیده است بازگرداند می تواند مانع اجرای حکم شود و زن نمی تواند طلاق بگیرد. و اگر مرد به طور کلی حاضر به طلاق نباشد و زن حق طلاق یا دلایل محکمه پسندی همچون عسر و حرج ، عیوب مرد از جمله عیوب جنسی، جنون و… برای طلاق نداشته باشد تحت هیچ شرایطی نمی تواند جدا گردد. همچنین اگر زن بعد از طلاق به آنچه که بخشیده رجوع کند و درخواست پس گرفتن داشته باشد طلاق تبدیل به طلاق رجعی شده و حق رجوع برای مرد ایجاد میشود. این اقدام تنها در زمان عده ممکن است.

طلاق مبارات

همان طلاق توافقی است که با بخشیدن تمام و یا قسمتی از مهریه از جانب همسر صورت میگیرد و میزان دریافتی مرد از زن نباید بیش از مبلغ مهریه باشد و‌همچنین در این نوع طلاق زن نمی تواند برای راضی کردن همسر به طلاق مبلغی علاوه بر بخشش مهریه به مرد بپردازد

سه طلاقه کردن زن :

سه طلاقه کردن پس از دو رجوع اتفاق می افتد ، قاعده سه طلاقه شدن یعنی زن و شوهر سه بار با هم ازدواج نموده و سه بار جدا شوند، و اگر بخواهند دوباره با هم ازدواج کنند، زن باید اول با شخصی دیگر که در قانون به آن محلل گویند ازدواج کند و بعد از طلاق از محلل، می تواند با همسر سابقش ازدواج کند.

در هر حال در هر قسم از انواع طلاق مشکلات خاصی پیش رو‌ می باشد وعده ای زیادی از افراد توانایی انجام و تحمل اینچنین مشکلات قضایی را ندارند با انتخاب وکیل مناسب و متخصص در کمترین زمان ممکن به نتیجه مطلوب دست یابید.

نظرات

5 دیدگاه دربارهٔ «هر آنچه باید در مورد طلاق و انواع آن بدانیم»

روشنک گفت:

سلام ممنون از سایت خوبتون شوهر من به من نفقه نمیده و من سرکار میرم میتونم بدون اجازه ایشون سرکار برم؟داخل عقدنامه ام چیزی در این مورد نوشته نشده

رامین گفت:

سلام من با همسرم به مشکل خوردم 5 ماهه تازه ازدواج کردیم ایشون نمیخواهند با بنده زندگی کنند من حتی بهشون گفتم نفقه بهت میدم ، مهریت هم بهت میدم ولی ایشون هیچ جوره حاضر نمیشن با بنده ادامه بدهند و رفتن دادگاه درخواست طلاق دادن ، الان من باید چیکا رکنم میشه لطفا کمکم کنید؟

سلام وقتتون بخیر
دادگاه در صورتی حکم به الزام طلاق زوجه توسط زوج میدهد که زوج موجب شود یکی از موارد عسر و حرج برای زوجه اتفاق افتد یا زوج غایب باشد .پیشنهاد میشود برای حل مشکل خود به مشاور مراجه نمایید

ستاره گفت:

سلام وقت بخیر ،من خیلی از مقالات شمارو تو سایت خوندم ممنونم همه جوانب و ریزه کاری های مسائل حقوقی هم توضیح میدید.
امیدوارم مثل همیشه موفق باشید.

ممنون از نظرتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.