مشاوره و راهنمایی :02166397082 - 09373817111

رابطه نامشروع ،اثبات و مجازات آن
ناهید شفیعی

کیفری

رابطه نامشروع ،اثبات و مجازات آن

از جمله جرایم مهم و دارای حساسیت بالا در میان مردم رابطه نامشروع می باشد این جرم به دلیل ارتباط جدایی ناپذیر با آبرو و حیثت افراد از اهمیت بالایی برخوردار بوده و بیشتر شاکیان جرم در پی مخفی نمودن آن می باشند و همین عامل سبب سودجویی و سواستفاده های بسیاری از جانب مرتکبان می گردد.

جرم رابطه نامشروع از جمله جرایم غیر قابل گذشت بوده و نیازی به شاکی خصوصی نداشته و دادستان و یا نیروی انتظامی ) در صورتی که جرم مشهود باشد برای مثال در خیابان عابری نسبت به زن نامحرمی هتک حرمت نموده و سعی در آغوش کشیدن و یا بوسیدن او را داشته باشد) نیز می توانند اعلام جرم نمایند .همچنین در صورت اعلام گذشت شاکی خصوصی نیز پرونده مختومه نگردیده وبه دلیل جریحه دار شدن وجدان عمومی و بر هم ریختن نظم رسیدگی به جرم متوقف نمیگردد.

نحوه اثبات رابطه نامشروع :

از مهم ترین روش های اثبات رابطه نامشروع اقرار بوده و پس از آن شهادت شهود می باشد ولی باید در نظر داشت اثبات اینگونه جرایم گاهی سخت و غیر ممکن می باشد و ارائه مدارکی مانند عکس و فیلم و یا پرینت اس ام اس و چت در فضای مجازی کمک شایانی در پی خواهد داشت و منجر به علم قاضی می شود .

محل شکایت و رسیدگی به جرم رابطه نامشروع :

ارائه شکوائیه از جرم رابطه نامشروع که در دسته جرایم کیفری بوده در شهرستان ها به دادسرای عمومی و‌در تهران قابل طرح در دادسرای ارشاد است و اشخاص میتوانند از طریق دفاتر خدمات قضایی نسبت به ارسال شکوائیه به این مراجع اقدام نمایند.

حکم زن و‌مرد متاهل در رابطه نامشروع :

منظور از رابطه نامشروع غیر از زنا ((بین زن ومرد نامحرم رابطه ای برقرار گردد بدون اینکه زنا (زنا عبارت است از جماع مرد و زنی که علقه زوجیت بین آن ها نبوده و از موارد وطی به شبهه نیز نباشد))باشد. مثلا اینکه زن و مردی در زیر یک روانداز یا ملحفه باشند یا زن و مردی در حال انجام اعمالی مثل بغل کردن، بوسیدن باشند یا حتی رابطه های پیامکی را هم می شود مصداق رابطه نامشروع غیر زنا قرار داد.


نظریه مشورتی۷/۳۴۹۲ مورخ ۸۸/۶/۸ :«ارتباط تلفنی از مصادیق رابطه نامشروع دانسته شده و طبق قانون مجازات قابل پیگرد است.»


مجازات رابطه نامشروع در صورتی که رابطه دون زنا از قبیل بغل کردن، بوسیدن از روی هوس اثبات شود به ۳۱ تا ۷۴ ضربه تا نهایتاً ۹۹ ضربه شلاق می باشد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌کننده تعزیر می‌شود.


مطابق ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی :
هر گاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه ‌شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد .

حکم جنین در رابطه نامشروع :

در قانون سقط درمانی سال 1384 ((ماده واحده ))تصویب گردید که:  سقط درمانی با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و تأیید پزشکی قانونی مبنی بر بیماری جنین که بعلت عقب افتادگی  یا ناقص الخلقه بودن موجب حرج مادر است یا بیماری مادر که با تهدید جانی مادر توأم باشد قبل از ولوج روح (چهارماه) با رضایت زن مجاز است و مجازات و مسؤولیتی متوجه پزشک مباشر نخواهد بود.


شرایط سقط جنین :

  • جنین کمتر از 4 ماه باشد.
  • مادر راضی باشد.
  • بچه ناقص الخلقه باشد و‌موجب مشقت مادر شود و با زایمان و بارداری خطر جانی برای مادر داشته باشد.

نظر به حساسیت این جرایم و مشکل بودن اثبات آن بهتر است با وکیل متخصص در این زمینه مشاوره نموده و‌ اقدام نمایید.

برای درخواست سقط جنین قانونی :

  1. جلب نظر پزشک متخصص و توافق والدین قانونی بر این امر
  2. مشروعیت رابطه زن و مرد و دریافت معرفی نامه
  3. ارسال معرفی نامه به پزسکی قانونی .
  4. تایید دو مشاور متخصص.
  5. انجام سونوگرافی و تعیین سن دقیق جنین
  6. سقط جنین در بیمارستان

با توجه به مهم ترین شرط فوق الذکر نسبت به سقط جنین که مشروع بودن رابطه زن و‌مرد می باشد در روابط نامشروع نمیتوان اینگونه عمل نمود و پس از سقط جنین مرتکب مجرم شناخته شده و مورد مجازات قرار میگیرد.

اشتراک گزاری در:
نظرات

2 دیدگاه دربارهٔ «رابطه نامشروع ،اثبات و مجازات آن»

الهه گفت:

سلام‌ممنون از مقاله پرمحتواتون برای مشاوره تماس گرفتم کارشناستون خیلی خوب توضیح داد.

رضا گفت:

خیلی عالی بود توضیح دادید .ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.